loga

Stálé Expozice

 

Sláva pískovce

Hrad Valdštejn, který byl zpřístupněn jako druhá památka v Čechách, stojí v samém srdci Českého ráje. Turistické cesty vznikají na Hruboskalsku již v první třetině 19. století. V Českém ráji vedou kroky turistů do skal. I hrad stojí na mohutných pískovcových skalních blocích. V prostorách středověkého sklepení, které bylo opraveno a zpřístupněno návštěvníkům v roce 2006 pod prvním hradním dvorem, vznikla první stálá expozice v Čechách věnovaná pískovcům. Přibližuje významný fenomén krajiny Českého ráje, seznamuje s jeho vznikem, vlastnostmi a dokládá význam pískovců pro člověka. Expozice připomene také dílo akad. sochaře Jiřího Nováka, autora kopií valdštejnských soch.
Expozici připravili: Geopark UNESCO Český ráj (RNDr. Tomáš ?ídkošil, Doc.Dr.Václav Ziegler CSc. a Jiří Vlasák) a Geologický ústav Akademie věd ČR (Jiří Adamovič CSc., RNDr. Radek Mikuláš CSc., RNDr. Václav Cílek CSc)

 

Valdstejn - expozice            Valdstejn - expozice


Nová stálá expozice v Regionálním muzeu v Jaworu

Geopark Český ráj se podílel na vzniku geologické expozice v Regionálním muzeu v Jaworu. Nová stálá expozice "Poklady Sudet” byla otevřena v únoru 2010. Sudety představují skutečnou pokladnici přírody. Expozice seznamuje s bohatstvím  tvarů a barev  krystalů různých minerálů. Geologické výzkumy v uplynulých 70ti letech ukázaly, že  tato oblast je jedna z nejzajímavějších v Evropě.  Ve 20. století byla v okolí Lubinu a Polkowic objevena obrovská ložiska mědi, která patří i k největším zdrojům vzácného rhénia. Tradici má i těžba zlata a byly nalezeny i platinové kovy. Vyskytují se i ložiska uhlí, ropy a zemního plynu, který obsahuje i vzácné hélium. Sudety patří mezi největší producenty stavebních  materiálů v Polsku.  Z drahých kamenů byly objeveny acháty, jantar, nefrit, ametyst, křišťály a záhnědy. Chryzopras použil císař Karel IV. k výzdobě kaple Sv. Václava ve Svatovítské katedrále. V  paleontologické části jsou představeny unikátní fosilní ryby staré více než 230 milionů let. Expozice "Poklady Sudet” byla realizována v rámci projektu Klenotnice (Skarbiec), který je součástí česko polského programu Cíl III (registrační číslo projektu: CZ.3.22/2.2.00/08.00640) libereckého kraje.

 

 

          

 - - -             - - -


- - -      - - -      - - -       Locations of visitors to this page

- - -

© Geopark Český ráj 2008-2011                                                                                                                                                                                                             česky | english