loga

Geopark UNESCO Český ráj pro nevidomé návštěvníky

Telefon vyzvání a Marek Hladík se představí se slovy: "Dobré odpoledne, chtěli bychom se dozvědět něco o Geoparku Český ráj". Odpovídám: "OK, kdy budete chtít přijet a co byste chtěli vědět?" Marek upřes?uje: "Jsme skupina nevidomých dětí z Prahy". V tu chvíli mi je jasné, že informace jim mohu předávat pouze pomocí čtyř smyslů. Já jsem vždy nadšený, když se mohu setkat s nevidomými a slabozrakými dětmi. Tzv. "Tyfloturistický oddíl" sdružuje lidi z Čech a Moravy, aby zajistil programy, víkendové aktivity a tábory pro zrakově postižené děti a studenty. Více než dvacet dětí a studentů ze středních a vysokých škol přijde do Geoparku se svými asistenty. Některé z nich vidí jen stíny, díky kterým si mohou představit své okolí, jiní nejsou schopni rozlišit tvary vůbec, nebo jenom částečně. Nicméně je hodně těch, kteří mohou vnímat okolní svět, aniž by museli vidět. Nikdo nemusí nevidomé litovat. S jejich postižením je život složitější, ale oni se naučili, jak s ním žít. Nevidomý člověk je schopen dělat většinu věcí a podílet se na mnoha aktivitách. Proto jsou si s lidmi, kteří vidí, rovni. Jejich schopnost rozpoznat věci pomocí doteku nebo sluchu je například mnohokrát větší než u lidí, kteří vidí normálně. Proto zkusit ukázat nevidomým reálný obraz, je pro mě velkou výzvou. Zrakově postižené osoby často vykazují vlastnosti, které u vidoucích mohou chybět. Například možnost vychutnat si okamžik, v kombinaci se smyslem pro humor a toleranci.

Jana a Tomáš mi pomohou věnovat se potřebám našich hostů. Existuje mnoho možností, jak představit  mineralogii, paleontologii a geologii nevidomým návštěvníkům v Geoparku. I vysvětlit, že základní stavební jednotkou zemské kůry jsou minerální látky, které se vyskytují jako krystaly a které se liší od amorfních látek jejich tvarem a tepelnou vodivostí. Rozeslali jsme mezi dětmi vzor ametystového krystalu a kus obsidiánu, amorfního sopečného skla. Krystal je v rukou chladný a obsidián, naopak, jako by hřál, navíc má výrazný zápach. Tento jev byl používán švédskými geology v 19.století, kteří používali vycvičené psy při hledání rud. Nevidomí jsou velmi vnímaví. Jakákoliv tvůrčí činnost jim poskytuje intenzivní zážitek. Jedna skupina použila různé perličky k vytvoření krásných náhrdelníků, náramků a prstenů. Druhá skupina studovala výstavu, která je vybavena Braillovým slepeckým písmem. Děti a studenti opustili po několika hodinách Geopark obohaceni o nové zkušenosti a se suvenýry, tj. šperky, které si vytvořili. Asistenti uznali, že jsme dobře připraveni na takové návštěvy. Největší odměnou pro mě byla, kromě těchto slov, slova dětí: "geologie je tak zajímavá!"

 - - - - - - - - -


- - -      - - -      - - -       Locations of visitors to this page

- - -

© Geopark Český ráj 2008-2011                                                                                                                                                                                                             česky | english