loga

Metamorfované horniny

Kozinec - Zelezny BrodKozinec u Železného Brodu

Skalní zeď z bělavého křemence najdete v místě zvaném Záskalí v Železném Brodě (cesta vedoucí vlevo asi 200 m za městským koupalištěm). Skalní útvar je příkladem mrazového zvětrávání v minulých dobách ledových, které vytvořilo kamen­né moře a skalní zeď z bělavého křemence. Východní část zdi se táhne v délce přes 50 m, místy je široká jen okolo 2 m. V západní části dosahuje křemenná zeď  výšky až 20 m.


Riegrova stezkaRiegrova stezka

Severně od Semil vytvořila řeka Jizera až 200 m hluboké, místy ka?onovité údolí. Obnažené skály promlouvají o historii dlouhé stovky miliónů let. Odolnější typy hornin vytváří skalní srázy s kamennými moři, sestupujícími místy až do řečiště. Na stezce se nachází studánka Antala Staška s dobrou pramenitou vodou  několik pěkných vyhlídek.  Na straně od Bítouchova  je ve skalnatém ka?onu Jizery vyhloubeném řekou v masivu albické žuly, byla vybudovaná  visutá Galerie, dlouhá 77 metrů a zavěšená na skále 5,5 metru nad hladinou řeky.


- - -      - - -      - - -       Locations of visitors to this page

- - -

© Geopark Český ráj 2008-2011                                                                                                                                                                                                             česky | english